• Regulaminy

REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

1. Z biblioteki mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz inni pracownicy szkoły.
          2. W bibliotece obowiązuje cisza.
          3. Z końcem maja każdego roku szkolnego wszystkie książki wypożyczone powinny być zwrócone.
          4. Czytelnik zobowiązany jest odkupić zagubioną lub zniszczoną  książkę. O ile odkupienie nie jest możliwe powinien dostarczyć inną książkę wskazaną przez bibliotekarza.
          5. Czytelnik może wypożyczać książkę wyłącznie na swoje nazwisko i przechowuje książki w okładce.
          6. Jednorazowo można wypożyczyć dwie książki na dwa tygodnie.
          7. Z czytelni może korzystać każdy uczeń przed lub po skończonych lekcjach.
          8. Wszystkie uszkodzenia zgłasza się bibliotekarzowi.

REGULAMIN KORZYSTANIA Z INTERNETOWEGO CENTRUM INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ

1. Z  komputera multimedialnego mogą korzystać wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły
          2. Korzystanie z Internetu oraz komputera w Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej jest bezpłatne.
          3. Uczniowie mogą korzystać z komputerów wyłącznie przed oraz po zakończonych lekcjach oraz na długich ( obiadowych ) przerwach.
          4. Komputer służy przede wszystkim do wyszukiwania informacji w sieci Internet oraz przeglądania programów edukacyjnych dostępnych w bibliotece.
          5. Praca przy komputerze możliwa jest po otrzymaniu zgody dyżurującego nauczyciela bibliotekarza oraz wpisaniu się do księgi odwiedzin.
          6. Maksymalny czas pracy na stanowisku komputerowym wynosi 1 godzinę lekcyjną.
          7. Przy komputerze może pracować jedna osoba.
          8. Stanowiska komputerowe w bibliotece służą wyłącznie do celów edukacyjnych, dydaktycznych, naukowych i informacyjnych.

Dozwolone jest:

• wyszukiwanie informacji na różnych portalach internetowych, korzystanie z baz danych biblioteki,
          • korzystanie wyłącznie z zainstalowanych programów i pakietów multimedialnych,
          • zapisywanie danych na nośnikach uprzednio sprawdzonych przez bibliotekarza.
          • drukowanie materiałów, jedynie po uzyskaniu zgody dyżurującego bibliotekarza (opłata wg. ustalonego cennika ).

Zabrania się:

• instalowania innych programów i dokonywania zmian w już istniejącym programowaniu,
          • ściągania plików muzycznych i filmów, programów oraz dokumentów łamiących bądź naruszających prawo autorskie,
          • korzystania z gier,
          • korzystania z poczty elektronicznej, i innych komunikatorów typu gg, aqq, tlen itp.

1. Korzystać można tylko z zainstalowanych programów. Zabrania się instalowania innych programów i dokonywania zmian w już istniejących, oraz zapisywania dokumentów na dysku twardym.
          2. Nie wolno wykonywać żadnych połączeń technicznych np. włączać i rozłączać kabli zasilających.
          3. Za naruszenie regulaminu będą nakładane kary, np. zakaz   korzystania z komputera na okres wskazany przez nauczyciela   bibliotekarza (najczęściej do końca roku szkolnego), negatywna ocena zachowania.
          4. Pracę przy komputerze należy zakończyć na 15 minut przed zamknięciem Centrum.
          5. Zauważone nieprawidłowości w pracy komputera należy zgłosić bibliotekarzowi.
          6. Za wszelkie mechaniczne uszkodzenia sprzętu komputerowego i oprogramowania odpowiada finansowo użytkownik.
          7. W przypadku naruszenia przez użytkownika regulaminu, dyżurujący bibliotekarz ma prawo do natychmiastowego przerwania sesji.

ZAKRES DZIAŁAŃ BIBLIOTEKI

1. Udostępnianie książek i innych źródeł informacji.
          2. Udzielanie informacji bibliotecznych.
          3. Poradnictwo w wyborach czytelniczych.
          4. Prowadzenie edukacji czytelniczo – medialnej.
          5. Inspirowanie pracy aktywu czytelniczego.
          6. Informowanie nauczycieli o czytelnictwie uczniów.
          7. Organizowanie różnorodnych działań rozwijających wrażliwość kulturową i  społeczną.
          8. Tworzenie warunków do poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł oraz efektywnego posługiwania się technologią informacyjną.
          9. Rozbudzanie i rozwijanie indywidualnych zainteresowań uczniów oraz wyrabianie i pogłębianie u uczniów nawyku czytania i uczenia się;
          10.  Opieka nad Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej.
          11.  Współpraca z czytelnikami biblioteki w zakresie działań podejmowanych na rzecz czytelnictwa.
          12. Współpraca z innymi bibliotekami.