Rok szkolny 2010/2011
Rozpoczęcie roku szkolnego 2010/2011
1 września znowu spotkaliśmy się w szkole, żeby rozpocząć kolejny etap naszej nauki. Przez dwa miesiące odpoczywaliśmy podczas wakacyjnych podróży, więc wróciliśmy z dużym zapasem pozytywnej energii, z kolejnymi postanowieniami i oczywiście z większą motywacją. Pani dyrektor Gruszka powitała serdecznie całą społeczność uczniowską, rodziców oraz grono pedagogiczne. Szczególnie ciepłe słowa skierowała do dzieci z oddziałów przedszkolnych, które po raz pierwszy przekroczyły mury naszej szkoły. Przekazała też życzenia ministra oświaty - wytrwałości w dążeniu do celu i sukcesów w nauce, kulturze, sporcie, wiele radości i uśmiechów w nowym roku szkolnym 2010/2011.
Sprzątanie Świata - Radom 2010
Nasza szkoła jak co roku wzięła udział w akcji „ Sprzątanie Świata Radom 2010” Hasło tegorocznej akcji brzmiało: „Chrońmy bioróżnorodność – segregujmy odpady”.
Uczniowie, oprócz sprzątania okolicznych terenów przyszkolnych wzięli udział w zorganizowany w szkole konkursie plastycznym zgodnym z tegorocznym hasłem. Dowolną techniką plastyczną przygotowano prace propagujące akcję „ Sprzątania Świata”. Jury wyłoniło zwycięzców, którymi zostali:
w kategorii klas młodszych :
I miejsce – uczniowie klasy I b
II miejsce – uczniowie klasy II a
III miejsce --uczniowie klasy II Ib i II b
w kategorii klas starszych:
I miejsce – Dominik Kaim V b , Karolina Malczewska V a
II miejsce – Jakub Dzik VI b
III miejsce --Natalia Drabik V b
Ślubowanie klas pierwszych
8 października 2010 roku był bardzo ważnym dniem dla uczniów klas pierwszych. W galowych strojach, w towarzystwie rodziców, rodzeństwa i dziadków o godzinie 16. 00 zgromadzili się na Sali gimnastycznej. Czekały tam na nich wróżki z czterech krain- śpiewu, miłości, mądrości i pracowitości. Każda przygotowała zadania do wykonania, za które otrzymywały nagrody. Zmagania dzieci bacznie obserwowała Dyrekcja Szkoły. Po wykonanych zadaniach pierwszaki złożyły uroczyste ślubowanie, a Pani Dyrektor Gruszka dokonała pasowania na uczniów PSP nr 7. Dokumentem potwierdzającym fakt przyjęcia dziecka do braci uczniowskiej był pamiątkowy dyplom i legitymacja szkolna.
Dzień Nauczyciela
Jak co roku w przeddzień Święta Edukacji Narodowej zebraliśmy się na uroczystej akademii, by wyrazić swoją wdzięczność za trud włożony w nasze wychowanie i dar nauki. Podziękowania złożyliśmy nie tylko nauczycielom, ale także wszystkim pracownikom szkoły.
Sto gorących słów,
gdy na dworze chłód
Dziękujemy Wam, za Wasz trud
Dzisiaj z naszych ust, ten dziękczynny blues
Jeden mały kwiat, tyle lat
Nie wiele Wam można dać
Nie wiele Wam można dać
Tylko ten, jeden kwiat
Jeden uśmiech i,wdzięczne serca tych
Którym wy co dnia,poświęcacie czas
Za tych kilka lat, tu przeżytych takDziękujemy Wam.
Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych
25 października 2010r w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych zostały rozstrzygnięte 3 konkursy.
Zwycięzcami zostali:
„Ilustracja do wybranej baśni braci Grimm”
1 miejsce – Ada Cielecka III b, Zuzanna Pigułowska III a
2 miejsce – Paulina Bernat III b, Paweł Nowak I b, Weronika Piszczek III b
3 miejsce – Paweł Brach III b, Weronika Mieczkowska III b
Wyróżnienia – Natalia Jarmułowicz Ia, Natalia Mazurkiewicz III a, Wiktoria Szczupak I b
„Zakładka do książki”
Zwycięzcy: Lena Bzducha III b, Aleksandra Orłowska III b, Karolina Więckowska Va
„Portret ulubionej postaci z bajki lub baśni”
1 miejsce – Magdalena Lewicka VI a
Wyróżnienia: Dominik Mieczkowski IV b, Natalia Kwiecień IV b, Patrycja Kwiecień VI b, Karolina Więckowska V a.
Święto Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest co roku 11 listopada na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję nasi przodkowie wreszcie byli wolni. Jesteśmy patriotami i pamiętamy o tych, którzy poświęcili swoje życie dla naszej wolności.
92 rocznicę Odzyskania Niepodległości uczciliśmy odśpiewaniem hymnu narodowego w obecności pocztu sztandarowego. Następnie obejrzeliśmy montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów klas III i VI. Przypomnieliśmy sobie najważniejsze fakty z historii Polski z okresu rozbiorów. Daliśmy się unieść podniosłemu nastrojowi, słuchając wierszy oraz piosenek legionowych.
Światowy Dzień Pluszowego Misia - 25 listopada
W 2002 roku w setną rocznicę powstania maskotki, ustanowiono Światowy Dzień Pluszowego Misia. Wiąże się to z wydarzeniem z 1902r. Wtedy prezydent USA Theodore Roosevelt nie dopuścił do zestrzelenia małego niedźwiadka. Wykorzystano jego zdrobniałe imię i zaczęto sprzedawać zabawki pod nazwą Teddy Bear. I tak misie stały się nieodzownymi towarzyszami dzieci na całym świecie. Pocieszają, dodają otuchy i są nieodzowną Przytulanką.
Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia w naszej szkole rozstrzygnięto konkursy poświęcone drogiemu jubilatowi. Komisja wyłoniła następujących zwycięzców: Natalia Wiśniewska klasa IV b (wiersz o misiu) Natalia Drabik klasa V b (portret misia) i Ewelina Gospodarczyk klasa VI b (plakat z okazji ŚDPM).
Andrzejki
„Na andrzejki w końcu listopada, ulać z wosku coś wypada”- mówi przysłowie. Wigilia św. Andrzeja od dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb. Początkowo był to wieczór wróżb matrymonialnych tylko niezamężnych dziewcząt. Traktowano je bardzo poważnie i odprawiano w odosobnieniu.
Z czasem wieczór wigilii świętego Andrzeja stał się przede wszystkim zabawą. Nasza dyskoteka andrzejkowa, która odbyła się 25 listopada była okazją do tańca, a jednocześnie przypomnieniem tradycji i obrzędów ludowych. Ci, którzy chcieli poznać imię swego przyszłego wybranka lub wybranki, mogli udać się do wróżek i przekłuć papierowe serce. Niestety, nie wszystkim udało się trafić w imię osoby im przeznaczonej, więc zgodnie z przepowiednią muszą poczekać jeszcze rok, by je poznać.
Konkurs ortograficzny
Ortografia polska sprawia wiele kłopotów. Nauka poprawnej pisowni jest nużąca i łatwo się do niej zniechęcić. Wiedział o tym Stanisław Lem i aby swojego siostrzeńca Michasia do niej nie zrazić, dyktował mu teksty nieco przewrotne np: „Królem zwierząt jest tchórz. Żadnemu zwierzęci w dżungli nie ustępuje z drogi, lecz widząc przeciwnika, bohatersko tył nadstawia, na muszkę bierze i razi. Stare słonie tak są wrażliwe, że go błagają na klęczkach, aby przestał. Pyton oraz boa dusiciel smród dobrze znoszą, ponieważ na widok cuchnącego króla puszczy nosy sobie zatykają winniczkami.”
W naszej szkole mamy wielu uczniów, którzy ortografię znają i lubią. 3 grudnia odbył się konkurs ortograficzny. Mistrzem Polskiej Ortografii została Dominika Śmietanka z klasy VI. Zaszczytne miano Wicemistrza Polskiej Ortografii przypadło Natalii Wiśniewskiej z klasy IV b.
Konkurs bożonarodzeniowy
Dnia 15.12.2010 został rozstrzygnięty Szkolny Konkurs Plastyczny „Kartka na Boże Narodzenie”. Wzięli w nim udział uczniowie klas I-III. Celem konkursu było przede wszystkim kultywowanie tradycji. Ponadto angażował on dzieci w przygotowania świątecznych dekoracji, rozwijał zdolności artystyczne i wrażliwość estetyczną oraz budził fantazję i wyobraźnię twórczą. Wpłynęło bardzo dużo kartek i jury miało trudne zadanie wskazania zwycięzcy. Wszystkie prace były wykonane bardzo starannie, z dbałością o detale. Nie zabrakło świątecznych elementów- bombek, gwiazdek, choinek, które wprowadziły radosny nastrój Bożego Narodzenia.
Wystawa pokonkursowa cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno wśród uczestników, jak i pozostałych uczniów, rodziców i nauczycieli.
Konkurs kolęd angielskich
2o grudnia 2010r. w naszej szkole odbył się konkurs kolęd angielskich. W sali nr 13 wypełnionej uczniami w świątecznych strojach panował radosny nastrój. Publiczność żywo reagowała i śpiewała razem z wykonawcami. Piękne kolędy wprowadziły nas w bożonarodzeniowy nastrój. Jesteśmy dumni z naszych kolegów, że tak świetnie poradzili sobie z angielskimi tekstami. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i życzymy sukcesów w następnym roku.
Jasełka
Uczniowie klas pierwszych podjęli się trudu przygotowania jasełek. Premiera tego bożonarodzeniowego przedstawienia miała miejsce 12 grudnia 2010 roku w Seminarium Duchownym w Radomiu. W tym dniu odbywał się Dzień Skupienia dla radomskich nauczycieli. Pierwszaki z przejęciem odegrały swoje role dla licznej i zacnej publiczności. Później wraz z zebranymi gośćmi uczestniczyły we Mszy św. i uroczystym spotkaniu opłatkowym z księdzem biskupem Henrykiem Tomasikiem.
Przedstawienie jasełkowe obejrzeli też 22 grudnia uczniowie, rodzice i nauczyciele naszej szkoły.
Wigilia
Wigilia to dzień oczekiwania. Wyjątkowy wieczór, kiedy przede wszystkim przygotowujemy się duchowo na cud narodzin Zbawiciela.
Szkolne spotkanie opłatkowe w dniu 22 grudnia stało się dla nas okazją do wspólnego przeżywania wyjątkowego nastroju Świąt Bożego Narodzenia. Na scenie pojawili się pasterze, anioły, okrutny król Herod, trzej mędrcy oraz Maryja z Józefem i Dzieciątkiem Jezus. Dzieci śpiewały kolędy, a wzruszeni dorośli chętnie im wtórowali. Po części artystycznej i odczytaniu Ewangelii przez księdza Arkadiusza, zgodnie z tradycją, wszyscy podzielili się opłatkiem składając sobie życzenia.
Choinka na deptaku
Konkurs na najpiękniej udekorowaną choinkę ma już wieloletnią tradycję. Co roku na radomskim deptaku staje kilkanaście choinek, jedna piękniejsza od drugiej.
Siarczysty mróz nie przeszkodził nam w tym roku w ubieraniu bożonarodzeniowego drzewka. Od kilkunastu dni przygotowywaliśmy ozdoby. W tym roku zdecydowaliśmy, że będą to anioły, cukierki, spiralki i mikołaje. Do tego zrobiliśmy dłuuuuugi łańcuch z małych kółeczek. Nasza choinka prezentowała się okazale i byliśmy z niej bardzo dumni.
Konkurs recytatorski
Nikt chyba nie wątpi w kształcące i wychowawcze wartości literatury. Szkolny Konkurs Recytatorski po raz kolejny odkrył przed uczniami walory literatury pięknej. Dzięki niemu dzieci nie tylko pogłębiły zainteresowania literaturą, ale także rozwinęły swoją wrażliwość i osobowość. Po zaprezentowaniu się wszystkich uczestników konkursu, jurorzy rozpoczęli naradę. I recytatorzy, i publiczność, z niecierpliwością czekali na moment rozstrzygnięcia konkursu. Laureatami zostali: Paweł Brach, Patrycja Krukowska i Natalia Wiśniewska. Gratulujemy i życzymy powodzenia w konkursie miejskim.
Zabawa karnawałowa
8 lutego 2011r. odbyła się szkolna zabawa karnawałowa dla dzieci klas młodszych. Jak co roku nasi milusińscy przybyli do kolorowo przybranej sali w towarzystwie swoich rodziców lub rodzeństwa. Wspaniałe stroje dodały dzieciom energii. Tańcom i zabawom muzyczno-ruchowym towarzyszyły konkursy, korowody i nagrody w postaci słodkiego upominku. Potem przyszła pora na to, na co wszyscy czekali... poczęstunek. Wszystkie dzieci najadły i napiły się do syta. Wielu się chyba nawet przejadło, ale nikt nie chciał opuścić balu.
Wycieczka do Rzymu
W dniach 14.02 – 18.02.2011 odbyła się wycieczka nauczycieli do Rzymu. Podczas jej trwania:
- zwiedziliśmy Bazylikę Św. Piotra, Muzeum Watykańskie, i Kaplicę Sykstyńską,
- wzięliśmy udział w Audiencji Generalnej Ojca Św. Benedykta XVI.
- nawiedziliśmy grób Jana Pawła II.
- spacerowaliśmy po Colosseum Forum Romanum i Capitolu,
- odwiedziliśmy pierwszy kościół katolicki w Rzymie – Panteon
- zachwycaliśmy się Fontanną Baraccacia
- podziwialiśmy Plac Hiszpański, Plac di Trevi i Plac Navona,
- zwiedziliśmy rzymskie bazyliki: Santa Maria Maggiore, Św. Jana na Lateranie, Św. Pawła za Murami
- wzięliśmy udział we Mszy św. na Monte Cassino.
Święto Szkoły
4 marca gościem honorowym Dnia Otwartego był Robert Grudzień- wybitny muzyk i absolwent naszej szkoły. Spotkanie to zainaugurowało obchody 25-lecia jego pracy artystycznej. Nie tylko melomani w tym dniu znaleźli coś ciekawego dla siebie. Pasjonaci wojskowości mogli uczestniczyć w kameralnym widowisku przygotowanym przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 51. Pułku Piechoty Strzelców Kresowych z Iłży. Dużo emocji przysporzył konkurs wiedzy o patronie szkoły i międzyszkolny quiz przyrodniczy. Wielbiciele rozkoszy łamania głowy walczyli o zwycięstwo w turniejach szaradziarskim, warcabowym i yengi. Pracował salon stylizacji fryzur prowadzony przez uczennice ZSZ im. Jana Kilińskiego i gabinet malowania twarzy. W kąciku kulinarnym zostały przygotowane smaczne i zdrowe desery, a podczas warsztatów plastycznych powstały niezwykle barwne i zaskakujące prace. Natomiast turniej piłki siatkowej zgromadził na sali gimnastycznej entuzjastów sportu.
To był udany dzień. Na długo zostanie w naszej pamięci.
Pasowanie na czytelnika
Stoją książki w bibliotece,
a w tych książkach cały świat.
W jednej wyrósł most na rzece,w drugiej dziwny sad.
W innej książce fundamenty,pod twój rosną dom.
Książka! Znajdziesz w niej co zechcesz:bór odwieczny, morza szum,
Zapach ziół na górskiej ścieżce,tysiąc marzeń, tysiąc dum
W naszej bibliotece szkolnej co roku odbywa się uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klas pierwszych. Każdy składa uroczystą przysięgę, a następnie pod opieką swoich wychowawców uczestniczy w krótkich zajęciach wprowadzających przygotowanych przez nauczycieli bibliotekarzy.
Wielkanoc
W tym roku po raz pierwszy odbył się w naszej szkole konkurs na „Najpiękniejszy wielkanocny stół”. W organizację konkursu włączyły się wszystkie klasy. Uczniowie klas młodszych przygotowali krótki występ muzyczny o tematyce wielkanocnej. Nie zabrakło pisanek, kraszanek, kolorowych kwiatów, kogucików, świątecznych wypieków oraz wiosennych kompozycji.
Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Dyrektor szkoły p. Katarzyna Gruszka podziękowała wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom za kultywowanie tradycji wielkanocnych i gratulowała pomysłów układaniu kompozycji wiosennych. Uczniowie i nauczyciele spotkali się również przy świątecznym stole. Składali sobie życzenia i dzielili się jajkiem. Należy pamiętać o tradycjach, bo dzięki nim święta upływają w rodzinnej, przyjaznej atmosferze.
Pamiętamy
1 maja nastąpiła beatyfikacja Jana Pawła II. Chcąc uczcić to wydarzenie uczniowie klas starszych przygotowali montaż słowno- muzyczny, który zaprezentowali wraz z prezentacją multimedialną. Wspominaliśmy duszpasterza, który pokazał swoją wielkość poprzez cierpliwość, zrozumienie, ubóstwo, pokorę i modlitwę. Dał nam przykład tego, że człowiek może być dobry i udowodnił nam to całe dobro – sobą. Jego śmierć opłakiwały miliony. Pokazało to, ze jednak „wciąż kochamy za mało i stale za późno”.
Katyń
6 kwietnia odbyła się akademia zorganizowana ku czci ofiar zbrodni katyńskiej sprzed 70 lat i ofiar katastrofy samolotu rządowego z dnia 10 kwietnia 2010 roku. Ta uroczystość odbyła się w niezwykłym skupieniu i powadze. Słowa wypowiadane przez uczniów powodowały, iż odczuwalna była braterska więź i jedność z ofiarami obu tragedii narodowych. Uwagę zgromadzonych przykuwały kadry z filmu „Katyń" Andrzeja Wajdy oraz zdjęcia Pary Prezydenckiej i miejsca katastrofy samolotu rządowego pod Smoleńskiem wykorzystane w prezentacji multimedialnej.
Dla uczniów była to swoista lekcja patriotyzmu oraz godnego zachowania zakończona minutą ciszy za wszystkich, którzy zginęli w katastrofie prezydenckiego samolotu Tupolew Tu-154.
Zielona szkoła
Jodłówka Tuchowska to bardzo piękna i przyjazna miejscowość, dlatego to już po raz trzeci była naszą baza wypadowa na Zielonej Szkole. Tym razem podziwialiśmy malownicze skałki, w Cięzkowicach, Muzeum Aptekarskie z Basztą Katowską w Bieczu, zbiory Muzeum Etnograficznego w Tarnowie oraz Muzeum Misyjne w Tuchowie. Na długo w naszej pamięci pozostaną zarówno eksponaty tam widziane, jak i czas spędzony na łonie przyrody. Zabawy w podchody, rajd na górę Brzankę, spacery nad rzeką Olszynką dostarczyły nam wiele radości.
Zakończenie roku szkolnego 2010/2011
Znowu minął rok. Żegnamy uczniów klas szóstych i życzymy im wielu sukcesów w nowej szkole. Przed nami czas odpoczynku, zabawy, nowych przyjaźni i przygód. Mamy nadzieję, ze wrócimy do szkoły pełni energii i chęci do zdobywania nowej wiedzy.